Optymalny komfort termiczny przez cały rok to gwarancja dobrego samopoczucia i zdrowia domowników. Dobre parametry powietrza wpływają również na stan samego budynku. Należy pamiętać, że nie chodzi wyłącznie o ciepło w chłodne zimowe dni. Znaczenie ma również przyjemne ochłodzenie, na które będziemy mogli liczyć w upalne lato. Okazuje się, że nie wymaga to dwóch osobnych instalacji – grzewczej i chłodzącej. Można zdecydować się również na pompę ciepła lub klimatyzator. Przekonaj się, na które urządzenie warto wybrać.
Pompa ciepła czy klimatyzacja – co do ogrzewania domu?
Pompa ciepła czy klimatyzacja? To coraz częściej padające pytanie. Popularność obu rozwiązań wynika z rosnącej świadomości ekologicznej i poprawy dostępu do odnawialnych źródeł energii. Pojawia się również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i potencjalnych braków w dostawie gazu. Szukamy rozwiązań, które dadzą nam pewność ciepła i obniżą koszty ogrzewania.
Dotychczas pompy ciepła traktowano jako urządzenie na zimę, klimatyzatory zaś – do chłodzenia latem. Okazuje się, że obecnie oba rozwiązania mogą sprawdzać się przez cały rok. Poznaj ogólne zasady ich działania i inne najważniejsze informacje. Nasz artykuł pozwoli ci podjąć decyzję przy budowie czy termomodernizacji domu.
Pompa ciepła jest najczęściej wykorzystywana jako źródło ciepła w domu. Być może zastanawiasz się nad jej montażem. Czy jednak wiesz, jak działa taka instalacja? Sposób pracy pompy ciepła przypomina trochę działanie lodówki. Przepływ energii termicznej i pozyskiwanie energii odbywa się jednak odwrotnie. Lodówka usuwa ciepło, wykorzystując zimno do chłodzenia wnętrza. Pompa ciepła usuwa zimno na zewnątrz, dostarczając ciepło do wnętrza budynku.
Choć energia może być pozyskiwana z powietrza, wody lub gruntu, proces ogrzewania zawsze przebiega 3-etapowo.
Instalacja pompy ciepła łączy naturalne źródło energii cieplnej z wymiennikiem, który znajduje się w budynku. W jej wnętrzu krąży medium robocze – najczęściej wykorzystywany jest roztwór glikolu. Jego zadaniem jest pobór energii z gruntu lub wody, a następnie przetransportowanie jej do wymiennika. Różnicę możemy odnotować jedynie w przypadku pomp powietrze-powietrze. Jest bowiem pobierane przez wentylator, a pozyskana energia przesyłana jest bezpośrednio do pompy.
Jak działa pompa ciepła?
2. Pobór ciepła z czynnika roboczego
Wewnątrz pompy ciepła jest specjalny obieg z krążącym w nim medium. Dolne źródło znajduje się w gruncie, wodzie lub powietrzu, skąd parownik pobiega energię. Następnie w formie gazowej transportuje ją do sprężarki, ta natomiast podnosi jego parametry: ciśnienie i temperaturę. Tak przygotowany gaz przepływa do skraplacza, przyjmuje formę płynną, tym samym oddając energię do źródła górnego. Czynnik natomiast przechodzi przez zawór rozprężny i cały proces rozpoczyna się ponownie.
3. Wykorzystanie ciepła
Na etapie skraplania czynnik oddaje energię cieplną. Ta natomiast przekazywana jest do medium znajdującego się w systemie grzewczym danego budynku. To właśnie dzięki niemu rozprowadzana jest do poszczególnych pomieszczeń. Wykorzystywane wymienniki ciepła to m.in. ogrzewanie podłogowe, grzejniki czy klimakonwektory.
Wiemy już, jak działa pompa ciepła do ogrzewania. Urządzenie pobiera ciepło z otoczenia, przetwarza je w wymienniku ciepła i wprowadza do instalacji grzewczej. Cały proces można jednak odwrócić, dzięki czemu uzyskamy rozwiązanie do chłodzenia domu. Pobrane ciepło z wnętrza będzie wyprowadzane na zewnątrz, do dolnego źródła ciepła. W pomieszczeniu możliwe będzie więc osiągnięcie pożądanej temperatury – niższej niż na zewnątrz.
grafika – alt: Wyróżniamy aktywne i pasywne klimatyzowanie pompą ciepła
Wyróżniamy aktywne i pasywne klimatyzowanie pomieszczeń pompą ciepła.
Zasada działania klimatyzatora jest bardzo zbliżona do tego, co opisywaliśmy w przypadku pompy ciepła. Wyróżniamy bowiem 2 podstawowe elementy:
Wentylator wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu i zasysa je do jednostki wewnętrznej (parownika). Następnie poprzez instalację za pomocą czynnika roboczego jest transportowane do skraplacza. Sprężarka podnosi jego ciśnienie i temperaturę (nawet do 100°C), przez co dochodzi do parowania. W procesie skraplania ciepło jest usuwane na zewnątrz budynku. Wentylator zaś zasysa schłodzone powietrze i oddaje je do pomieszczenia. Następnie cały proces zachodzi od początku, co pozwala osiągnąć i utrzymać pożądaną temperaturę.
Jak działa klimatyzacja?
Klimatyzacja to urządzenie do chłodzenia oraz ogrzewania. W okresie jesienno-zimowym opisywany proces jest odwrócony. Jednostka wewnętrzna będzie więc nadmuchiwać ciepłe powietrze, agregat zaś wydmucha z budynku zimne.
Wielu Polaków analizuje dostępne rozwiązania do ogrzewania domu w kontekście pomp ciepła i klimatyzacji. Trzeba więc przede wszystkim podkreślić, że wyróżniamy przede wszystkim:
Czy zatem występują jakiekolwiek różnice pomiędzy klimatyzacją a pompą ciepła typu powietrze-powietrze? Skąd wiedzieć, które urządzenie wybrać? Zanim podpowiemy, które rozwiązanie może sprawdzić się u ciebie, przedstawiamy zalety każdego z nich.
Jedną z najważniejszych zalet pompy ciepła jest dwufunkcyjność. Jeszcze niedawno były to jedyne urządzenia na rynku, które zapewniały tak dużą skuteczność zarówno w ogrzewaniu, jak i chłodzeniu. Dzisiaj pewnego rodzaju przewagę nad innymi rozwiązaniami mają modele typu woda-powietrze. Ich dodatkową funkcją jest bowiem dostarczanie ciepłej wody użytkowej.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?
Pompy ciepła to systemy całkowicie oparte na prądzie elektrycznym. Oznacza to rozliczenie za ogrzewanie, klimatyzowanie i ciepłą wodę użytkową u jednego dostawcy. To szczególnie istotne teraz, gdy stałe dostawy gazu nie są niczym oczywistym. Większość Polaków stawia na alternatywne źródła ciepła, by nic nie było w stanie ich zaskoczyć.
Należy również zauważyć, że pompy ciepła najczęściej wykorzystują energię odnawialną. Oznacza to, że mają mały wpływ na emisję dwutlenku węgla. Ich działanie jest bardziej ekologiczne niż większość dotychczas stosowanych rozwiązań grzewczych. Oznacza to również, że nie emitują niebezpiecznych spalin, które są szkodliwe dla zdrowia domowników i okolicznych mieszkańców.
Mimo niepodważalnych zalet pomp ciepła, wiele osób wciąż wybiera klimatyzatory. Warto zauważyć, ze nowoczesne urządzenia mogą pracować cały rok. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na wykorzystywanie ich zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania. Wiele modeli może pracować ze 100% wydajnością nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -25°C.
Użytkownicy doceniają je również dlatego, że montaż klimatyzacji jest zazwyczaj tańszy. Oczywiście, nie można tego jednoznacznie określić bez indywidualnego rozpoznania miejsca. Wśród najważniejszych czynników wpływających na ostateczny koszt należy wymienić m.in. wielkość domu czy lokalizację urządzenia. W przypadku niedużych budynków najczęściej jednak różnica w początkowych kosztach jest istotna.
Co wyróżnia klimatyzatory?
Klimatyzatory mają różne rodzaje, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Choć myśląc o nich, najczęściej wyobrażamy sobie typowe jednostki split, mogą występować także jako m.in.:
Klienci mogą więc zdecydować się na pojedynczą jednostkę w wybranej przestrzeni lub klimatyzowanie kilku pomieszczeń. Co istotne, kontrola parametrów powietrza w każdym z nich pozostanie od siebie niezależna. Pozwala to na osiągnięcie komfortu termicznego przez wszystkich domowników, bez względu na ich indywidualne preferencje.
Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie, ma swoje zalety. Oba cieszą się dużym uznaniem i pozytywnymi ocenami użytkowników. Skąd więc masz wiedzieć, co lepiej sprawdzi się u ciebie? Musisz przeanalizować indywidualne czynniki.
Jakie ogrzewanie sprawdzi się w twoim domu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Pompy ciepła cieszą się coraz większym powodzeniem wśród osób, które dopiero budują swoje domy. Chętnie wybierają je również osoby, które właśnie zdecydowały się na termomodernizację. Są to jednak bardzo duże inwestycje. Dodatkowo – dla osiągnięcia największej korzyści – warto instalować je razem z panelami fotowoltaicznymi.
W 2022 roku wielu użytkowników szuka alternatywnego źródła ciepła. Stąd rosnące zainteresowanie klimatyzatorami z funkcją grzania. To wydajne urządzenia, które mogą pracować w bardzo niskich temperaturach. Ich montaż jest znacznie tańszy, a użytkowanie łatwe. Pozostają odporne na przerwy w dostawie gazu czy braki paliw stałych. Warto rozważyć ich zakup nawet wtedy, gdy jesteś zadowolony z obecnie posiadanego systemu.