Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat technologia poszła mocno do przodu. Zmiany klimatyczne natomiast sprawiły, że zimy nie są już tak dokuczliwe. Nowoczesne klimatyzatory stały się więc urządzeniami całorocznymi – latem chłodzą, a jesienią i zimą grzeją. Pracują wydajnie przy nawet skrajnie niskich temperaturach sięgających -20 czy -25°C. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy cenią sobie wielofunkcyjne rozwiązania. Poznaj najważniejsze informacje na temat ogrzewania klimatyzacją. Sprawdź, czy klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się u ciebie.
Klimatyzator z funkcją grzania służy kontroli temperatury powietrza przez cały rok
Klimatyzator z funkcją grzania powoli staje się standardem. Kolejne linie produktowe największych producentów posiadają rozwiązania, dzięki którym pracują wydajnie w bardzo szerokim zakresie temperatur. Nic dziwnego – na rynku nietrudno zauważyć zainteresowanie alternatywnym źródłem ciepła. Użytkownicy docenili prostotę obsługi urządzenia i stosunkowo niskie koszty. Coraz więcej osób poszukuje klimatyzacji, która będzie działać przez cały rok. Co powinni wiedzieć, zanim podejmą decyzję? Przedstawiamy wady i zalety takiej formy ogrzewania domu. W naszym artykule znajdziesz również polecane modele, które warto zamontować jeszcze przed zimą.
Klimatyzacja to inwestycja, na którą większość z nas decyduje się raz na kilkanaście lat. Zanim więc wybierzesz konkretny model, dokładnie zapoznaj się z jego parametrami. Są szczególnie istotne, gdy interesuje cię urządzenie całoroczne. Jak wybrać klimatyzator z funkcją grzania? Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Wybrany klimatyzator ma być skutecznym rozwiązaniem nie tylko latem, ale także w okresach przejściowych i zimą? Przed zakupem sprawdź jego współczynnik SCOP/COP. To dla użytkownika informacja o zdolności produkowania energii. Mówiąc najprościej, gdy SCOP wynosi 5, sprzęt jest w stanie wyprodukować 5 razy więcej energii niż sam pobierze. Oznacza to dużą skuteczność przy niskim poborze prądu. To zupełnie inaczej niż w przypadku grzejników elektrycznych. Tzw. koza odda dokładnie tyle energii, ile wcześniej pobrała.
Zanim wybierzesz klimatyzator, zwróć również uwagę na inny parametr – zakres temperatur otoczenia. Różnią się one w zależności od uruchomionego trybu. Dzięki temu wskaźnikowi wiesz, w jakich warunkach urządzenie będzie pracowało z pełną wydajnością określoną współczynnikiem SCOP. Oczywiście, jeśli temperatura spadnie jeszcze bardziej, klimatyzacja się nie wyłączy. Jej skuteczność jednak będzie niższa, a pobór prądu wyższy. Wybór właściwego modelu ma więc kluczowe znaczenie dla twojego komfortu i finansów.
Jeśli poszukujesz urządzenia z funkcją grzania, wybieraj modele, które pracują w temperaturze do -20 lub -25°C. W Polsce zimy wciąż bywają mroźne, a w tym roku klimatyzacja może stać się głównym źródłem ciepła. Nie wiemy, czego możemy się spodziewać w kwestii dostaw gazu czy dostępności węgla.
Zależność pomiędzy parametrami SEER/SCOP a klasą energetyczną
Na ogrzewanie klimatyzacją decydujemy się ze względu na wydajność, optymalne koszty i wygodę. Wybierając więc model dopasowany do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na komfort użytkowania. Zastanów się więc, co ma dla ciebie znaczenie. Naszym zdaniem dobrze jest sprawdzić, czy urządzenie zapewnia autoczyszczenie i automatyczne odszranianie. Nie będziemy martwić się o stan techniczny jednostki wewnętrznej. Polecamy także klimatyzatory z filtrami lub jonizacją – powietrze w Polsce wciąż jest bardzo zanieczyszczone. Cenimy także funkcję podtrzymywania dodatniej temperatury, która chroni instalacje wodne. Jedną z podstawowych możliwości jest również zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Pozwoli ci ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniu, zanim jeszcze wrócisz do domu.
Coraz większa liczba klimatyzatorów na rynku sprawnie poradzi sobie z ogrzewaniem w okresach przejściowych i zimą. Istnieją jednak modele, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o pracy w czasie mrozów. Będą skutecznym i energooszczędnym wsparciem podczas letnich upałów, ale jesienią i zimą również doskonale się sprawdzą. Na jaki klimatyzator z funkcją grzania warto się zdecydować?
Klimatyzatory do grzania – wybrane modele
Zobacz nasze realizacje – oferujemy montaż klimatyzacji przez cały rok.
Czas na odpowiedź na najważniejsze pytanie: jakie zalety ma urządzenie z funkcją grzania? Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, czy to najlepszy wybór, warto jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw. Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję? Zwróć przede wszystkim uwagę, że klimatyzator to urządzenie całoroczne. Płacisz więc raz, a korzystasz zarówno latem, jak i zimą. Oznacza to oszczędność, ponieważ nie musisz kupować kilku sprzętów osobno.
Jeśli mówimy o dodatkowym źródle ciepła, klimatyzatory są znacznie tańsze w eksploatacji niż grzejniki elektryczne. Wystarczy wybrać model o wysokim współczynniku SCOP/COP i cieszyć się energooszczędnym sprzętem, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Podczas gdy farelka oddaje do pomieszczenia dokładnie tyle samo energii, ile pobierze, klimatyzacja może zwrócić jej nawet 5 razy więcej. To szczególnie ważne w tym roku, gdy dostępność węgla i stałe ceny gazy nie są oczywiste.
Żyjąc w Polsce, musimy myśleć o czystości powietrza. Pod tym względem klimatyzatory są znacznie bardziej ekologiczne niż inne źródła ciepła. Coraz większa liczba urządzeń ma wbudowane zaawansowane filtry powietrza, które zatrzymują pyły PM2.5, alergeny i wirusy. Co więcej, nie wydzielają dodatkowych zanieczyszczeń i nie dokładają się do ogólnego problemu ze smogiem. Wszystkie wykorzystują czynnik chłodniczy R32, który cechuje niski wpływ na warstwę ozonową.
Nie sposób nie podkreślić, że klimatyzatory są estetyczne i łatwe w obsłudze. Producenci troszczą się o każdy szczegół ich projektów, dbają o niską głośność i rozwiązania na miarę XXI wieku. Można sterować nimi pilotem lub aplikacją mobilną. Nie wymagają składowania żadnych materiałów opałowych, a brak konieczności uzupełniania kotła sprawia, że można zachować porządek.
akie są minusy takiego rozwiązania? Kiedy klimatyzator nie sprawdzi się jako źródło ciepła? Niektórzy użytkownicy martwią się, że urządzenie nie poradzi sobie przy niskiej temperaturze zewnętrznej. Należy jednak mieć na uwadze, że producenci dbają o coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Klimatyzacja może dzisiaj pracować przy -30°C – należy tylko dobrać odpowiedni model. W tej kwestii możesz nam zaufać – skontaktuj się z nami, a my przedstawimy spersonalizowaną ofertę.
Zdarza się również, że problemem jest montaż i związane z nim koszty. Montaż klimatyzacji w kilku pomieszczeniach wymaga przeprowadzenia orurowania przez ściany. To trochę pracy i jednorazowy wydatek – ten jednak w dłuższej perspektywie może się zwrócić. Ty zaś zyskasz kontrolę nad temperaturą przez cały rok.
Użytkownicy zwracają uwagę na koszty. Nie możemy udawać, że energia nic nie kosztuje. Jednak w czasach, w których nie mamy pewności co do cen i dostępności gazu i innych paliw, potrzebujemy alternatywy. Nie wiemy, czy wkrótce nie okaże się nie tylko najtańszą, ale także jedyną metodą ogrzewania.
Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą klimatyzacji to dobry wybór do mieszkania i domu. Sytuacja na rynku paliw nie dotyczy jedynie trudności z pozyskaniem węgla. Ze względu na konflikt zbrojny w Ukrainie oraz sankcje nałożone na i przez Rosję, wystąpiły również problemy z gazem. Aby spokojnie myśleć o zimie, lepiej będzie zadbać o alternatywne źródło energii. Nie istnieją idealne rozwiązania, ale urządzenie chłodnicze z funkcją grzania wydaje się być rozsądnym wyjściem.
Interesuje cię montaż klimatyzacji do ogrzewania w domu lub miejscu pracy? Skontaktuj się z nami – wykonamy bezpłatny audyt i podpowiemy, jakie modele sprawdzą się u ciebie.