Klimatyzacja a wilgotność powietrza. Czy klimatyzator osusza powietrze?

Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Montaż klimatyzatora to decyzja, przed którą z roku na rok staje coraz większa liczba Polaków. Przekonują nas piekielne temperatury w lecie oraz stosunkowo ciepłe zimy. W tym roku istotnym czynnikiem okazały się także wysokie ceny gazu i niska dostępność węgla. Okazuje się jednak, że samo urządzenie stanowi jeszcze dla wielu z nas techniczną zagadkę. Czy klimatyzacja osusza powietrze i dlaczego tak się dzieje? Czy musimy w związku z tym podejmować jakieś działania? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania, które pomogą ci podjąć decyzję o zakupie.

 

Czy klimatyzacja wysusza powietrze?

Klimatyzacja stanowi rozwiązanie naszych problemów z temperaturą. Nowoczesne urządzenia można stosować cały rok – zarówno do chłodzenia latem, jak i ogrzewania zimą. Okazuje się jednak, że wpływają one na więcej parametrów powietrza. Rozważając ich zakup, powinieneś wiedzieć, że klimatyzatory osuszają powietrze w mieszkaniu. Wynika to bezpośrednio z ich sposobu działania. To jednak nie powód do zmartwień – przekonaj się, dlaczego.

Wilgotność powietrza a temperatura – najważniejsze informacje

Wilgotność powietrza mówi nam o procentowej zawartości cząsteczek wody w objętości powietrza. Jej optymalny poziom mieści się w zakresie 40-60%. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie jest on zależny od temperatury. W cieplejszym pomieszczeniu zamkniętym pary wodnej w powietrzu powinno być znacznie mniej:

  • przy temperaturze 19-20°C – wilgotność ok. 55-60%,
  • przy temperaturze 21-22°C – wilgotność ok. 40-45%.

W ten sposób zapewniamy sobie tzw. komfort cieplny. Nie odczuwamy nieprzyjemnych dolegliwości, a sen przynosi rzeczywisty odpoczynek. Co więcej, cieszymy się dobrym stanem technicznym wyposażenia wnętrza i znajdujących się w nim ubrań czy książek. W pomieszczeniach nie rozwijają się pleśnie i grzyby.

Największą trudność w utrzymaniu optymalnych parametrów powietrza mamy w sezonie grzewczym. Zdarza się, że dla ciepła grzejniki są odkręcone do maksimum. Niektórzy rezygnują również z regularnego wietrzenia pomieszczeń. W ten sposób utrudniają swobodną cyrkulację powietrza, a poziom wilgotności względnej może stać się niebezpiecznie niski. Przesuszeniu powietrza sprzyja także zamontowana klimatyzacja. Zauważ, że po wyjściu z klimatyzowanych pomieszczeń również możesz odczuwać skutki zbyt niskiej wilgotności.

Klimatyzator wpływa na poziom wilgoci w pomieszczeniu

Nieprawidłowa wilgotność powietrza – objawy

Negatywne konsekwencje niesie za sobą zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności względnej. Jakie objawy możesz zaobserwować?

Suche powietrze prowadzi do:

  • wysuszenia śluzówki gardła i nosa, a więc drapania w gardle i suchości w nosie,
  • uporczywego kaszlu,
  • kataru lub sapki u niemowląt i małych dzieci,
  • pieczenia oczu,
  • obniżenia naturalnej odporności organizmu i częstszych infekcji,
  • wysuszenia skóry i szybszego starzenia się.

Konsekwencje zbyt dużej wilgoci to natomiast:

  • rozwój wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy i pleśni,
  • zawroty głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • infekcje błon śluzowych,
  • infekcje skórne,
  • puchnięcie i rozklejanie się mebli,
  • korozja części metalowych wyposażenia,
  • niszczenie sprzętów elektronicznych.

Czy klimatyzator wysusza powietrze?

Osuszanie powietrza jest skutkiem ubocznym procesu jego ochładzania. Z tego względu zupełnie normalnym jest zjawisko spadania poziomu wilgotności w czasie pracy klimatyzacji. Musisz bowiem wiedzieć, że pobrane z pomieszczenia powietrze przechodzi przez parownik. W tym miejscu ma kontakt z jego zimną powierzchnią, na skutek czego dochodzi do wykroplenia wilgoci. Ta natomiast osadza się na urządzeniu. Wytrącona woda spada na tackę ociekową i jest odprowadzana orurowaniem na zewnątrz. Podobne zjawisko wykraplania się wilgoci obserwujesz na produktach wyjętych z lodówki. Zauważ, że po kilkunastu sekundach na powierzchni puszki czy słoika pojawiają się kropelki.

Klimatyzacja wpływa na wilgotność powietrza, jednak go nie przesusza. Może to zdarzyć się wyłącznie w przypadku źle zamontowanego lub źle wyregulowanego urządzenia. Skraplanie będzie większe, a więc wzrośnie ryzyko spadku wilgoci poniżej bezpiecznego poziomu 40%. Ryzyko jest jednak bardzo niskie. Możesz zminimalizować je, decydując się na montaż klimatyzacji wykonany przez sprawdzoną firmę. Należy również pamiętać, by prawidłowo używać klimatyzatora. Nie powinien nadmuchiwać powietrza o temperaturze niższej niż o 7°C w porównaniu do temperatury otoczenia. To ważne również ze względu na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu.

Klimatyzacja a wilgotność – najczęściej urządzenie nie przesusza powietrza w mieszkaniu

Jak zadbać o prawidłową wilgotność podczas używania klimatyzacji?

Jak zadbać o wilgotność powietrza w mieszkaniu, w którym pracuje klimatyzacja? Przede wszystkim sprawdź, czy problem istnieje – może się bowiem okazać, że wszystko w porządku. To bardzo częsta sytuacja, ponieważ w wielu domach poziom wilgotności jest za wysoki. Montaż urządzenia do chłodzenia staje się więc rozwiązaniem, które pomaga zadbać o budynek i samopoczucie domowników. Dzięki klimatyzacji nierzadko udaje się uniknąć pojawienia się grzyba czy pleśni na ścianach.

Do pomiaru poziomu wilgotności służą higrometry, dostępne za kilkadziesiąt złotych w sklepach budowlanych. Gdy czujnik pokazuje wilgotność poniżej 40%, a ty zaczynasz odczuwać nieprzyjemne objawy, musisz zacząć działać. Co robić?

  • Poprawić wentylację. Staraj się codziennie wietrzyć pomieszczenie przez kilkanaście minut. Rób to niezależnie od pogody. Możesz też rozszczelnić okna lub zamontować wywietrzniki na oknach.
  • Uruchomić nawilżacz. Najlepszym rozwiązaniem jest model wykorzystujący ewaporację. Naturalna metoda łączenia się kropelek wody z suchym powietrzem nie będzie szkodliwa dla zwierząt ani mebli.
  • Zamontować rekuperację, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W połączeniu z klimatyzacją zapewniają czyste powietrze o optymalnych parametrach oraz pozwalają cieszyć się oszczędnością.
Call Now Button